نائب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل گروه کشتیرانی با بیان اینکه آمریکایی‌ها تلاش دارند ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را زمین‌گیر کنند، گفت: توقع ما از افسران ارشد ناوگان این است که در آموزش، پرورش و ایجاد تعهد سازمانی در جوانانی که قرار است به ناوگان کشتیرانی بپیوندند، کوشا باشند.

به گزارش روابط عمومی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، مهندس محمدرضا مدرس خیابانی در سومین همایش اصول رهبری، فرهنگ و ارزش های سازمان که با حضور جمعی از فرماندهان، سرمهندسان و مهندسان الکترونیک یک برگزار شد، با یادآوری حساسیت و اهمیت شغل دریانوردی گفت: چندی پیش خدمت مقام معظم رهبری در نمایشگاه معرفی دستاوردهای حوزه های مختلف کشور بودم و اولین موضوعی که خدمت ایشان مطرح کردم، مباحث مرتبط با اهمیت حوزه منابع انسانی در کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بود. 

مهندس مدرس خیابانی با بیان این نکته که در سال 1398 طبق گزارش ها تعداد 700 نفر از کارکنان دریایی مشغول در کشتی ها، غیر ایرانی بودند افزود: در همان زمان به گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تکلیف شد که این شرکت همچون سایر شرکت های ایرانی فعال در حوزه دریایی، باید صرفا از نیروی ایرانی استفاده کند. 

وی تصریح کرد: امروز با همت شرکت تامین نیرو و موسسه آموزشی کشتیرانی، صرفا نیروهای ایرانی بر روی ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کنند و تمامی دریانوردان این ناوگان ایرانی هستند. 

مهندس مدرس خیابانی تصریح کرد: حساسیت استفاده از نیروی دریانورد ایرانی بر روی ناوگان کشتیرانی از بالاترین مقام کشور تا سایرین وجود دارد. 

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، حقوق و دستمزد را یکی از پایین ترین سطوح از رده‌های اثرگذاری در ایجاد رضایت مندی کارکنان دانست و اظهار داشت: باید به گونه ای عمل کنیم که همه بپذیرند شغل دریانوردی بسیار با اهمیت است؛ هرچند به دلایل برخی مسائل نمی توانیم همه فعالیت‌های این را در رسانه ها و برای افکار عمومی منعکس نماییم. 

وی در خصوص آموزش و جذب کارکنان دریایی افزود: موسسه آموزشی کشتیرانی قرار است با تهیه یک شبیه ساز کشتی، در جهت ارتقا سطح آموزش و مهارت کارکنان دریایی، بهتر از گذشته اقدام نماید. 

وی خطاب به فرماندهان و سرمهندسان پیشکسوت کشتیرانی گفت: شما باید الگوی جوانانی باشید که قرار است به ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بپیوندند؛ به این معنا که تعهد و تعلق سازمانی، تعهد و تعلق به میهن و پرچم جمهوری اسلامی ایران از جمله مهمترین موضوعاتی است که باید مورد توجه اساسی قرار گیرد. 

وی تصریح کرد: توقع ما از تمامی  دریانوردان ناوگان این است که در آموزش، پرورش و ایجاد تعهد سازمانی در جوانانی که قرار است به ناوگان کشتیرانی بپیوندند، کوشا باشند.

وی با اشاره به اهمیت ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: یکی از بحث های جدی آمریکایی ها، زمین گیر کردن ناوگان کشتیرانی است؛ بنابراین همه باید نسبت به اهمیت شغل دریانوردی واقف شوند و از این فعالیت بسیار حساس و با اهمیت، پشتیبانی نمایند. 

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ابلاغ سیاست های توسعه دریا محور از سوی مقام معظم رهبری خاطر نشان کرد: در حوزه ‌های راهبردی و توسعه ناوگان اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است که افزایش ظرفیت ناوگان در حوزه دریای خزر، منطقه‌ای و اقیانوسی از جمله این اقدامات است. 

وی تصریح کرد: در خصوص توسعه ناوگان در تلاش هستیم مجوز استفاده از منابع مالی صندوق توسعه ملی را دریافت نماییم؛ هر چند سفارش ساخت و خرید شناور زمانبر می باشد که البته این مهم، با برنامه ریزی دقیق از سوی مجموعه گروه  کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به دقت در حال انجام است. 

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به گستردگی فعالیت های لجستیکی این شرکت اشاره کرد و گفت: بر این اساس علاوه بر حمل و نقل دریایی، تقویت حمل و نقل ریلی و راه‌اندازی ناوگان ملکی حمل بار جاده ای هم به خدمات گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اضافه شده است. 

وی هدف مدیران و برنامه‌ریزان گروه کشتیرانی را سربلندی این شرکت و کارکنان آن در به ثمر رساندن ماموریت‌های خود به منظور حمل بار صادراتی، تامین نیازهای وارداتی کشور و خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بیان کرد و گفت: به ثمر رساندن این ماموریت‌ها و سربلندی شرکت، در گرو تلاش تک تک کارکنان در بخش دریایی و غیردریایی است.